Walter Percy Chrysler był już doświadczonym konstruktorem, kiedy w 1925 roku zdecydował się na stworzenie własnej firmy i produkcję projektowanych przez siebie pojazdów. Mimo późnego dość startu, Chrysler dość szybko stał się jedną z najbardziej popularnych marek samochodowych na rynku amerykańskim.

Historia pojazdu marki Chrysler

Pierwszym samochodem marki Chrysler wyprodukowanym w liczbie ponad 32 tysięcy egzemplarzy był Chrysler Six z 1924. 6 czerwca 1925 zmieniono firmę na Chrysler Corporation. W roku 1927 przedsiębiorstwo Chrysler Corporation stało się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów w USA, a już siedem lat później wzrost produkcji zapewnił koncernowi drugą pozycję. 7 lipca 1928 zaprezentowany został pierwszy tani samochód nowej marki Plymouth. 31 lipca 1928 roku od przedsiębiorstwa Dillon, Read and Co. przejęte zostało przedsiębiorstwo Dodge. Walter P. Chrysler zrezygnował z przewodniczenia radzie nadzorczej w roku 1938. W tym okresie Chrysler Corporation wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych modeli aut, takich jak Airflow i Newport.

W czasie II wojny światowej Chrysler Corporation przestawiła produkcję na potrzeby armii. Po wojnie Chrysler dokonał szeregu osiągnięć w zakresie nowoczesnej konstrukcji i stylizacji samochodów. Duży wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa miał kilkumiesięczny strajk robotników koncernu pod koniec lat 40. XX wieku. W jego wyniku koncern poniósł olbrzymie straty finansowe i stracił na korzyść koncernu Ford drugie miejsce na rynku Ameryki Północnej.

W 1955 r. sukcesorską serię Airflow zastąpił model Imperial, który przez wielu motoryzacyjnych ekspertów do tej pory uznawany jest za topowy samochód amerykańskiej marki.

Na początku lat 60-tych Chrysler zaskoczył ponownie konkurencję konstrukcją swoich samochodów. Jako jedyny amerykański producent z wielkiej trójki, do której obok niego zaliczał się Ford i General Motors, wprowadził do swoich modeli nową konstrukcję podwozia określanej mianem „Unibody” czy też monocoque – czyli nadwozia opartego na specjalnej ramie, zwiększającej sztywność i trakcję samochodu. W kwietniu 1964 r. na amerykańskie szosy wyjechał Chrysler Barracuda.

W latach 60. marka postanowiła pojawić się w Europie. W Wielkiej Brytanii utworzyła spółkę British Rootes Group, we Francji sygnowała pojazdy marką Simca zaś w Hiszpani Barreiros. Całość miała w przyszłości dać podwaliny do powstania europejskiego oddziału Chryslera. Wszystkie pod koniec lat ze względu na trudności finansowe zostały sprzedane. Dwie ostatnie zostały wykupione przez francuski koncern PSA Peugeot Citroen.

We wczesnych latach 90-tych Chrysler jeszcze raz spróbował inwazji na Europę. Uruchomił produkcję aut marki Jeep w Austrii, a w 1993 r. ponownie zawitał do Wielkiej Brytanii. Jeep okazał się strzałem w dziesiątkę i była to jedna z najlepiej sprzedających się marek w portfolio Amerykanów w Europie.

W 1998 r. ambitne próby zaistnienia Chryslera na Starym Kontynencie zauważył Daimler-Benz. Interesy obu koncernów zbiegły się w czasie. Chrysler szukał kolejnego partnera w Europie, tym razem stawiając na mariaż z jednym z zaufanych wśród klientów producentów. Z kolei Niemcy poszukiwali identycznego odpowiednika, umożliwiającego mu wejście na rynek północnoamerykański, dysponujący rozbudowaną siecią sprzedaży i przede wszystkim znanym. W tym samym roku doszło do stworzenia największego w historii motoryzacji koncernu DaimlerChrysler.

Źródła: wikipedia.org, mojeauto.pl